Ako pripraviť čaj

 

Na svete je veľa druhov a typov čaju. Líšia sa od seba nie len farbou, vôňou, vzhľadom, ale aj prípravou. Na to ako čaj chutí má vplyv oblasť v ktorej dozrievajú listy čaju, čas zberu, proces úpravy a spracovania a zároveň voda ktorou čaj zalievame. 

  

Chceme, aby ste si naše čaje vychutnali a preto sme pripravili pre Vás stručný popis ako pripraviť sypaný čaj.

ČIERNY ČAJ

Príprava čiernych čajov závisí od druhu čaju, oblasti kde sa čaj pestuje a intenzity chuti akú chceme dosiahnuť. Rôzne typy čierneho čaju sa líšia v intenzite chuti, a preto vyžadujú individuálnu prípravu a odlišný čas lúhovania. Ak chceme piť jemnejší, čierny čaj tak stačí ho lúhovať 3 minutý. Dôležité je, že všetky čierne čaje sa zalievajú vriacou vodou. Neodporúčajú sa lúhovať dlhšie ako 5 minút, lebo zhorknú. 

 

Čierny čaj Assam

Čierny čaj Darjeeling

 

Čierny čaj ochutený

 

Ceylon čaj

 

Pu Erh čaj

 

Pu Erh ochutený čaj

 

ZELENÝ ČAJ

Tanín sa v zelenom čaji uvoľňuje rýchlejšie ako v čiernom čaji a aby sa zabránilo horkej chuti treba vodu raz uvariť a potom ochladiť na 80 °C - 90 °C. V prípade japonských čajov, nechajte vodu vychladnúť aj na 60 °C - 70 °C pred lúhovaním čaju. Zelený čaj môže byť podávaný niekoľkokrát z rovnakých listov.

Všeobecne, zelené čaje pripravujú sa:

Čínsky zelený čaj neochutený

 

Zelený  čaj ochutený

 

Čínska Sencha

Korea Sencha

 

Zelený Jazminový čaj

 

Oolong čaj

 

Japonský zelený čaj

 

ROOIBOS

Príprava rooibosového nálevu je v podstate rovnaká ako príprava čierneho čaju s tým rozdielom, že vôňa je vylepšená dlhším varením. Získaný nápoj je červenohnedý, čo vysvetľuje prečo sa rooibosu niekedy hovorí "červený čaj".

V Južnej Afrike je bežné piť rooibos spolu s mliekom a cukrom, avšak v ostatných častiach sveta sa väčšinou podáva bez týchto prísad. Vôňa rooibosu je často popisovaná ako sladká (a to aj bez pridania cukru) a mierne orechová. Zelený rooibos odporúča sa lúhovať 3 až 5 minút, klasický rooibos približne 5 minút avšak pokiaľ necháme čaj lúhovať dlhšie bude mať intensivnejšiu farbu a chuť.

Všeobecne, rooibos pripravuje sa:

Rooibos čaj

 

Rooibos čaj ochutený

 

OSTATNÉ ČAJE

 

Honeybush čaje

  

 

Bielé čaje

 

Mate

 

Lapacho